Redshift - aplikacja która dba o twój wzrok podczas pracy przy komputerze

Czasami zdarza się, że nawet proste i banalne programy potrafią znacząco umilić nam życie, a nawet zadbać o nasze zdrowie. Przekonałem się o tym jakiś czas temu, kiedy zupełnie przypadkowo natknąłem się na aplikację Redshift. To niewielkie narzędzie docenią szczególnie te osoby, dla których codzienna praca polega na ciągłym patrzeniu w ekran monitora.

Problemy ze wzrokiem i nie tylko

Chyba nie zaskoczę Was, jeśli powiem, że praca przy komputerze nie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Nasz układ wzrokowy jest szczególnie narażony, kiedy przed ekranem monitora spędzamy długie godziny. Poza tym badania wykazują, że jaskrawe, niebieskie światło emitowane przez ekran monitora negatywnie wpływa również na jakość naszego snu. Wszystko dlatego, że nasz mózg odbiera je jako światło dzienne, które w rzeczywistości nie jest dostosowane do otoczenia. W efekcie nasz organizm produkuje mniej melatoniny, mamy problemy z zaśnięciem, a następnego dnia czujemy się bardziej przemęczeni.

Czym jest Redshift?

Redshift jest to otwartoźródłowa aplikacja, której zadaniem jest automatyczne dostosowywanie barw kolorów naszego monitora do aktualnej pory dnia. Na podstawie współrzędnych geograficznych program określa czas, gdy słońce zachodzi, a następnie zmienia barwę i temperaturę kolorów monitora, tak aby były one bardziej naturalne dla otoczenia. Dzięki temu pozwala nam to uniknąć szeregu wspomnianych wyżej problemów.
Redshift

Instalacja

Instalacja programu jest naprawdę prosta. W systemach z rodziny Ubuntu wystarczy wpisać poniższą komendę do terminala:

sudo apt-get install redshift redshift-gtk

Cała reszta konfiguracji wykona się sama. Jedyne co musimy zrobić, to uruchomić program. Z poziomu paska systemowego możemy natomiast sterować aplikacją - np. wyłączyć zmianę barw lub zawiesić ją na określony czas.
Redshift - Ubuntu

Oczywiście aplikacja udostępnia jeszcze kila opcji konfiguracji. Zainteresowanych odsyłam do oficjalnej strony.

Program Redshift nie tylko zwiększa nasz komfort podczas pracy przed monitorem, ale również pomaga zadbać o nasze zdrowie. Pomimo swojej prostoty, uważam, że jest on godny opisania i warto polecić go wszystkim, którzy wykorzystują komputer na co dzień. Oczywiście nie zapomnijcie również o regularnych przerwach! ;-)

Wolne Programy to pierwszy polski blog technologiczny dystrybuowany w sieci Steem. Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, koniecznie zostaw swój głos i dodaj komentarz. Zapraszamy również do przeczytania innych naszych treści.

Czytaj nas także na steemit.com.