Lynx - przeglądarka internetowa w stylu retro

Obecnie przeglądarki internetowe to coś więcej niż narzędzia służące do odczytywania prostych stron pisanych w HTMLu. Dziś są to potężne programy, które potrafią obsługiwać obiekty multimedialne, interaktywne aplikacje webowe, a nawet rozbudowane gry 3D. A czy pamiętacie czasy, kiedy nie było jeszcze Firefoxa, Chroma, ani nawet Internet Explorera? Dziś cofniemy się do przeszłości i spróbujemy wejść do Sieci używając najstarszej, do dziś rozwijanej przeglądarki Internetowej.

Początki sieci WWW...

Historia przeglądarek internetowych jest bardzo długa, pełna wzlotów i upadków. Pierwszą na świecie przeglądarką był program stworzony w 1991 roku przez Tima Bernersa-Lee o prostej nazwie WorldWideWeb. Jednakże ta, jak i wiele innych przeglądarek powstałych w tamtych czasach, dawno wymarły, stając się relikatami przeszłości. Dlatego wśród rozwijanych obecnie przeglądarek internetowych, za najstarszą uznaje się program Lynx.
Przeglądarka Lynx - najstarsza działająca przeglądarka internetowa

Czym jest Lynx?

Przeglądarka Lynx została stworzona w 1992 roku przez grupę studentów Uniwersytetu w Kansas. W przeciwieństwie do znanych nam obecnie przeglądarek, ta działa wyłącznie w trybie tekstowym, a co za tym idzie, nie potrafi wyświetlać grafiki i multimediów. Nawigacja po programie obywa się głównie poprzez sterowanie przyciskami klawiatury, choć można również użyć kursora myszki. Program prezentuje strony internetowe w oparciu o czysty tekst, co umożliwia łatwą nawigację za pomocą klawiszy. Zobaczmy więc jak to się obsługuje.
Strona WP.pl odpalona w przeglądarce Lynx

Instalacja

Przeglądarka Lynx dostępna jest dla systemów z rodziny Windows i Linux, jak również Unix, VMS, AmigaOS, DOS i OS/2. W systemie Ubuntu program można zainstalować z Centrum Oprogramowania lub wpisując w terminalu polecenie:

sudo apt-get install lynx

W systemach Windows należy użyć specjalnego instalatora, który jest dostępny do pobrania na oficjalnej stronie. Aby dostać się do programu, należy uruchomić okno wiersza poleceń (w systemach Windows: Menu Start >> Uruchom >> ‘cmd’) i wpisać polecenie lynx.
http://invisible-island.net/lynx/#installers

Nawigacja

Tak jak wcześniej wspomniałem, nawigacja po programie odbywa się za pomocą klawiatury. Najważniejsze skróty klawiszowe widoczne są w dolnej części okna. Aby móc przejść do danej witryny należy nacisnąć przycisk G, a następnie wpisać adres URL. Za pomocą strzałek możemy przemieszczać się pomiędzy kolejnymi odnośnikami na stronie. Natomiast przy pomocy przycisków PageDown oraz PageUp możemy przewijać zawartość dokumentu. To co może być nieco bardziej uciążliwe w nawigacji, to fakt, że podczas przełączania witryn, przeglądarka za każdym razem pyta się użytkownika o akceptację ciasteczek (cookies). Warto zatem przejść do ustawień programu i wyłączyć tę opcję. Aby to zrobić, należy wcisnąć przycisk O i w pozycji Cookies zmienić wartość na “accept all”. Jak widzimy, w oknie ustawień mamy również wiele innych ciekawych funkcji. Możemy tu zmienić opcje dotyczące wyglądu lub zastosować skróty klawiszowe znane z takich programów, jak Vi czy Emacs. Aby zapisać ustawienia, należy na samej górze wybrać opcję “Akceptuj zmiany”.
Panel ustawień przeglądarki Lynx

Wycieczka po Internecie…

Skoro umiemy już poruszać się po programie, możemy zatem cofnąć się w czasie i sprawdzić jak popularne serwisy internetowe wyglądałyby 20 lat temu. Może na początek spróbujmy wyszukać coś w Google.
Strona główna Google w przeglądarce Lynx
Jak widać strona nie wygląda imponująco, choć wyniki wyszukiwania są jeszcze w miarę czytelne. Pójdźmy więc o krok dalej i zobaczmy czy przeglądarka poradzi sobie ze znanymi polskimi serwisami - np. wp.pl.
Strona główna WP.pl w przeglądarce Lynx
Jak widać, w tym przypadku nawigacja wygląda o wiele gorzej. A teraz jeszcze większe wyzwanie - spróbujmy zalogować się na Facebooka!
Strona główna Facebooka w przeglądarce Lynx
Tutaj niestety czar prysnął, gdyż na stronie logowania został wyświetlony komunikat o niewspieranej przeglądarce. Podobny efekt uzyskałem, próbując zalogować się na profil Google+. Niestety wiele serwisów internetowych wymaga działania skryptów JavaScript, których przeglądarka Lynx z oczywistych względów nie obsługuje. Niemniej prostsze strony o nieskomplikowanej strukturze wypadają całkiem nieźle.

Po co to komu?

Takie przeglądanie stron w stylu retro to fajna zabawa, jednak wszyscy wiemy, że w dzisiejszych czasach nikt już nie tworzy stron internetowych pod kątem przeglądarek tekstowych. Po co zatem ktoś zadaje sobie tyle trudu, aby wciąż utrzymywać tą aplikację przy życiu? Otóż jak się okazuje, w niektórych przypadkach tego typu narzędzia wciąż znajdują swoje zastosowanie. Przykładowo jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób niewidomych lub niedowidzących, gdyż prosty tekstowy interfejs łatwo można zintegrować z syntezatorem mowy. Lynx może się też okazać bardzo użytecznym narzędziem dla administratorów, którzy często są skazani na pracę w terminalu.