KeePassXC - Uniwersalny menadżer haseł

Jedną z podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci jest stosowanie różnych haseł do różnych serwisów internetowych. Jednak zapamiętywanie ich wszystkich może okazać się skomplikowane, zwłaszcza jeśli korzystamy z wielu usług internetowych. W takim przypadku niezastąpionym narzędziem może okazać się otwartoźródłowy menadżer haseł - KeepassXC.

Ale ja nie mam głowy do tych wszystkich haseł...

Ludzie z reguły są leniwi. Niestety duża część użytkowników Internetu, dla własnej wygody, woli stosować jedno uniwersalne hasło do kilku różnych serwisów internetowych. Po co się wysilać, skoro wystarczy jedno proste marcin87 do Facebooka, GMaila i bankowości internetowej? Niestety takie nierozważne zachowanie to co najmniej proszenie się o kłopoty. Podstawowa zasada bezpieczeństwa w sieci brzmi: stosuj długie, skomplikowane, a przede wszystkim unikalne hasła do różnych miejsc w sieci.

No dobrze, ale co jeśli tych haseł mamy naprawdę dużo? W takim przypadku warto gdzieś je zapisać. Jednak to, gdzie i w jaki spobób będziemy gromadzić nasze hasła również jest ważną kwestią z punktu widzenia bezpieczeństwa. Żółte karteczki przylepione do monitora w biurze to niezbyt skuteczna metoda. Dlatego my polecamy wam sprawdzony i skuteczny program - KeePassXC.
KeePassXC - Ekran startowy

KeePassXC - otwartoźródłowy menadżer haseł

KeePassXC to uniwersalny menadżer haseł dostępny do pobrania dla systemów Windows, Linux oraz Mac OS. Program opiera się na działaniu silnych algorytmów szyfrujących, które chronią naszą bazę haseł przed nieautoryzowanym dostępem. Wszystkie hasła przechowywane są lokalnie, co pozwala użytkownikowi na ich całkowitą kontrolę. Co ważniejsze, aplikacja posiada otwarty kod źródłowy, co daje jeszcze większą gwarancję przejrzystości i bezpieczeństwa.
KeePassXC - Logowanie
Warto wspomnieć, że KeePassXC jest forkiem programu KeePassX, który przestał być rozwijany jakiś czas temu. Jednakże oryginalną aplikacją, na której opierają się oba rozwiązania jest napisany w języku C# menadżer KeePass. Ten z kolei jest przeznaczony domyślnie dla systemów Windows. KeePassXC używa środowiska Qt5, co czyni go bardziej uniwersalnym rozwiązaniem.
KeePassXC - Przykładowy wpis

Wszystkie hasła w jednym pliku

Zasada działania programu jest bardzo prosta. Aplikacja zapisuje wszystkie zgromadzone hasła w zaszyfrowanej bazie danych, dostępnej w postaci pliku z rozszerzeniem .kdbx. Dostęp do bazy danych zabezpieczony jest hasłem głównym. Jako dodatkowe zabezpieczenie możemy używać specjalnego pliku-klucza lub klucza sprzętowego YubiKey.
KeePassXC - Lista haseł
KeePassXC oprócz samego przechowywania haseł oferuje wiele innych, ciekawych funkcji. Mamy tutaj m.in rozbudowany generator haseł, możliwość przechowywania jednorazowych kluczy TOTP czy automatyczne wpisywanie haseł po wciśnięciu Ctrl+Shift+V.
KeePassXC - Klucze TOTP

Dodatki i integracja

Ciekawym rozwiązaniem jest między innymi możliwość zintegrowania KeePassXC z przeglądarką za pomocą wtyczki do Firefoxa oraz Chrome'a. Jeśli natomiast chcemy używać naszej bazy haseł na smartfonie, to możemy skorzystać z aplikacji Keepass2Android dla Androida czy KeePass Touch dla iOS.