4 alternatywy dla Microsoft Office

Microsoft Office to jeden z najbardziej rozpoznawalnych produktów amerykańskiej korporacji. Narzędzie to od lat wykorzystywane jest nie tylko w domach czy firmach, ale również w różnego rodzaju instytucjach publicznych, jak szkoły czy urzędy. Jednak czy faktycznie jest to program, którego nie da się zastąpić niczym innym? W tym artykule przedstawimy Wam cztery aplikacje, które mogą okazać się bardzo dobrymi zamiennikami dla MS Office.

LibreOffice

To jedna z najpopularniejszych alternatyw dla produktu giganta z Mountain View. LibreOffice to darmowy, otwartoźródłowy pakiet biurowy, dostępny do pobrania dla różnych systemów operacyjnych. Program cechuje się szybkim rozwojem i bogatym zestawem funkcji. Aplikacja posiada zaimplementowaną obsługę dokumentów MS Office, przez co dla wielu osób z pewnością stanowić będzie dobre rozwiązanie. Projekt LibreOffice istnieje już od kilku lat i systematycznie przyciąga uwagę nowych użytkowników. Ostatnio coraz częściej interesują się nim także instytucje publiczne w różnych krajach. Na masowe wdrożenie tego programu zdecydowali się m.in. urząd miasta w Berlinie czy Żandarmeria Francuska.
LibreOffice

Apache OpenOffice

Kolejną dobrą propozycją może być program Apache OpenOffice, będący następcą niegdyś popularnego pakietu OpenOffice.org. Aplikacja nie różni się zbytnio od LibreOffice (oba projekty oparte są o ten sam kod źródłowy). Znajdziemy w niej natomiast kilka udogodnień znanych programu Lotus Symphony, jak na przykład boczny pasek z narzędziami. Podobnie jak w LO, Apache OpenOffice umożliwia pracę z dokumentami Microsoft Office.
Apache OpenOffice

Google Docs

Innym bardzo ciekawym rozwiązaniem może być Google Docs. Jest to program działający w przeglądarce, będący częścią komercyjnej usługi Google Drive. Jego największą zaletą jest mobilność oraz uniwersalność. Aplikację tę można uruchomić niemal na każdej platformie wyposażonej w przeglądarkę oraz dostęp do Internetu. Google Docs nie posiada co prawda tylu funkcji co choćby LibreOffice, jednak z pewnością sprawdzi się w przypadku prostych tekstów czy prezentacji.
Google Docs

Kingsoft Office / WPS Office

Na koniec warto wspomnieć o aplikacji Kingsoft Office (lub WPS Office), będącej chińskim klonem pakietu biurowego Microsoftu. Program wygląda i zachowuje się niemal tak samo jak MS Office. Choć do pełnej funkcjonalności mu jeszcze brakuje, to jednak ta chińska podróbka ma swoje zalety. Aplikacja doskonale radzi sobie z importem dokumentów Microsoft Office i co ważniejsze, jest dostępna za darmo dla różnych systemów operacyjnych (w tym dla Linuxa).
Kingsoft Office

A Wy co sądzicie o zaprezentowanych programach? Czy używacie któregoś z nich? A może macie jakiś inne propozycje? Ja sam najczęściej korzystam z aplikacji Google Docs. Sporadycznie używam także LibreOffice. My oczywiście zachęcamy Was do wypróbowania wszystkich programów.