5 edytorów tekstowych dla webdevelopera

Edytor tesktowy to podstawowe narzędzie każdego programisty. Odpowiednio dostosowany do naszych potrzeb sprawia, że pisanie kodu jest szybsze i wygodniejsze. W tym wpisie prezentujemy wam TOP 5 najbardziej znanych edytorów tekstowych dla twórców aplikacji webowych.

Visual Studio Code

Na pierwszym miejscu znalazł się znany i lubiany Visual Studio Code od Microsoftu. Aplikacja ta bez wątpienia święci triumfy nie tylko wśród webdeveloperów. Dzięki ogromnej bazie wtyczek program można dostosować do niemal każdego języka programowania i każdej technologii, co czyni go bardzo uniwersalnym narzędziem. Visual Studio Code posiada wbudowaną obsługę GITa, funkcję inteligentnego skanowania kodu IntelliSense czy integrację z systemowym terminalem.
Jako ciekawostkę można dodać, że społeczność Open Source przygotowała bardziej 'otwartą' wersję programu, pod nazwą VSCodium, która w przeciwieńswie do standardowego VS Code nie zawiera modułów telemetrycznych.
Visual Studio Code

WebStorm

WebStorm to zintegrowane środowisko programistyczne (IDE) przeznaczone dla programistów JavaScript. Rozwijany przez czeskiego producenta JetBrains produkt to prawdziwy kombajn programistyczny o sporych możliwościach. Posiada wbudowaną obsługę popularnych frameworków (Angular, React, Vue.js), rozbudowane narządzia do testowania i debugowania oraz wiele inteligentnych gadżetów do analizy kodu. W przeciwieństwie do poprzedniej aplikacji, WebStorm nie jest programem open source, za to jest dostępny dla Windowsa, Linuxa oraz Mac OS. Natomiast studenci mogą bezpłatnie korzystać z pełnej wersji programu w celach edukacyjnych.
WebStorm

Brackets

Brackets to otwartoźródłowy edytor tekstowy dla webdeveloperów rozwijany przez firmę Adobe. Posiada wiele bardzo przydatnych funkcji przeznaczonych do pracy nad kodem stron internetowych. Znajdziemy tu m.in. opcję podglądu stron "na żywo", inline-editor do szybkiej modyfikacji atrybutów CSS czy wbudowane wsparcie dla preprocesorów SASS/LESS. Możliwości programu możemy rozszerzyć korzystając z pokaźnego repozytorium wtyczek.
Brackets

Atom

Atom to nowoczesny edytor tworzony przez twórców serwisu GitHub.com. Swoją funkcjonalnością przypomina nieco komercyjny program Sublime Text. Jest to prosty i uniwersalny program nadający się do wygodnej pracy nad kodem. Posiada wbudowaną funkcję autouzupełniania, dużą bazę wtyczek czy obsługę Git'a. Dostępy do pobrania dla Windows, Linux oraz Mac OS.
Atom

Light Table

Na koniec aplikacja Light Table, czyli nowoczesny edytor tekstowy o kilku ciekawych możliwościach. Program posiada nietypowy interfejs, który ma pomóc poruszać się w kodzie, a także możliwość podglądu dokumentacji "na żywo" czy inteligentne podpowiedzi. Ciekawostką jest, że twórcy programu zebrali ponad 300 tys. dolarów na platformie Kickstarter, co czyni go jednym z TOP 10 największych projektów technologicznych w tym serwisie.
Light Table