Jak ściagać torrenty na Linuksie? Oto lista najlepszych aplikacji...

Sieć BitTorrent to jedna z najefektywniejszych metod przesyłania plików przez internet. Dzięki swojej zdecentralizowanej formie możemy bardzo szybko pobierać filmy czy programy nie obciążając głównego serwera. W tym wpisie prezentujemy Wam 5 sposobów na korzystanie z torrentów w systemach Linux.

Czym są torrenty?

Zanim zaczniemy, warto w kilku słowach wytłumaczyć czym w ogóle są torrenty. Jak podaje Wikipedia:

BitTorrent to protokół wymiany i dystrybucji plików przez Internet, którego celem jest odciążenie łączy serwera udostępniającego pliki. Jego największą zaletą w porównaniu do protokołu HTTP jest podział pasma pomiędzy osoby, które w tym samym czasie pobierają dany plik. Oznacza to, że użytkownik w czasie pobierania wysyła fragmenty pliku innym użytkownikom.

Czyli krótko mówiąc, zamiast pobierać dane w całości, bezpośrednio z serwera, ściągamy je małymi porcjami od innych użytkowników, którzy w danej chwili posiadają je na swoim komputerze. Aby rozpocząć pobieranie musimy posiadać specjalny plik z rozszerzeniem .torrent lub tzw. magnet link, który identyfikuje treści jakie chcemy uzyskać.

Transmission

Najbardziej klasycznym sposobem na ściąganie plików z sieci BitTorrent jest instalacja dedykowanego klienta (aplikacji). Jedną z bardziej popularnych w świecie Linuksa jest Transmission. Jest to prosty i lekki menadżer pobierania cechujący się banalnym interfejsem i nieskomplikowaną obsługą. Dodatkowo posiada też opcję sterowania z linii poleceń oraz specjalny interfejs webowy. Program dostępny jest do pobrania na niemal każdą dystrybucję Linuksa. W systemie Ubuntu wystarczy wkleić poniższą komendę do terminala.

sudo apt install transmission

Transmission

Deluge

Jako alternatywę dla programu Transmission proponujemy wam nieco bardziej rozbudowaną apliację - Deluge. Program ten posiada intuicyjny interfejs pozwalający monitorować różne parametry pobieranych danych. Oprócz tego również posiada wsparacie dla linii poleceń oraz dedykowany interfejs webowy. Dodatkowo umożliwia rozszerzanie funkcjonalności za pomocą wtyczek. Doskonale nada się do ściągania wszelkiego rodzaju plików.
sudo apt install deluge
Deluge

WebTorrent Desktop

To rozwiązanie przeznaczone jest do pobierania multimediów. WebTorrent Desktop korzysta z nowatorskiej technologii webtorrent pozwalającej na pobieranie danych z sieci BitTorrent przy użyciu JavaScriptu. Aplikacja posiada wbudowany odtwarzacz, który pozwala oglądać filmy na zasadzie streamingu, bez konieczności czekania na zakończenie pobierania. Umożliwia także dołączenie napisów oraz przesyłanie zawartości na telewizor, dzięki technologii AirPlay, Chromecast oraz DLNA.
WebTorrent Desktop

Popcorn Time (niezalecane)

Ten program powstał jako piracka alternatywa dla popularnych serwisów VOD takich jak Netflix czy HBO GO. Posiada bardzo intuicyjny i wygodny interfejs, pozwalający szybko wyszukiwać popularne filmy czy seriale. Za pomocą kilku kliknięć możemy rozpocząć streamowanie treści, dodać napisy czy zmienić rozdzielczość. Ze względu swoją prostotę i wygodę, projekt wywołał spore kontrowersje. Pod naciskiem przemysłu filmowego, twórcy oryginalnego Popcorn Time zaprzestali rozwijania projektu. Ponieważ jednak kod źródłowy programu był dostępny publicznie, wielu programistów zdecydowało się kontynuować ich pracę.
Obecnie w sieci znajdziemy kilka forków Popcorn Time. My nie polecamy wam żadnego z nich, ze względu na duże ryzyko złamania prawa (aplikacja udostępnia głównie treści pirackie). Wspominamy o nim bardziej w charakterze ciekawostki.
Popcorn Time

Brave

Zapewne zdziwicie się, że na końcu tego zestawienia umieściłem przeglądarkę internetową. Otóż jak się okazuje, przeglądarka Brave posiada wbudowaną obsługę torrentów opartą na technologii WebTorrent. Dzięki temu możemy pobierać pliki bezpośrednio w oknie przeglądarki. Takie rozwiązanie wydaje się bardzo wygodne, gdyż nie wymaga od nas instalacji żadnego dodatkowego oprogramowania.
Brave - pobieranie z torrentów

Wolne Programy to pierwszy polski blog technologiczny dystrybuowany w sieci Steem. Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, koniecznie zostaw swój głos i dodaj komentarz. Zapraszamy również do przeczytania innych naszych treści.
Zobacz także:

Czytaj nas także na steemit.com.